ТОМОСИНТЕЗ В УКРАЇНІ СТАЄ ДОСТУПНІШИМ


ТОМОСИНТЕЗ В УКРАЇНІ СТАЄ ДОСТУПНІШИМ 

Сьогодні в клінічній практиці все більшого поширення набуває новий метод рентгенологічної візуалізації, який отримав назву томосинтезу (ТС). Зокрема, у 2005 році на Європейському конгресі радіологів у Відні в газеті «ECR Today» було надруковано статтю, в якій томосинтез розглядався як альтернатива низькодозовій комп’ютерній томографії при проведенні скринінгу на виявлення раку легень. З кожним роком цьому методу і його клінічному застосуванню присвячується все більше публікацій. Зокрема, матеріали про цей новий метод рентгенологічної візуалізації минулого року було надруковано у «Медичному ринку — 2017».


До 2017 року в Україні було встановлено лише одну рентгенівську систему з режимом ТС, але у зв’язку з тим, що вона знаходиться у відомчій медичній установі, інформації про неї було небагато. Проте минулого року в країні почали працювати ще дві рент-генівські системи з ТС: одна — в лікарні швидкої медичної допомоги м. Харкова, а друга — в поліклініці дитячої клінічної лікарні № 3 м. Києва, де 17 років тому було введено в експлуатацію першу в Україні цифрову рентгенографічну систему (рис.1а).
Сьогодні відремонтоване обладнання отримало друге життя і нові можливості (рис.1б).

tomosintez-1

Рис.1. Перша в Україні цифрова рентгенівська система для загальної діагностики:
а – після встановлення у 2001 р.; б – після капітального ремонту у 2017 р.

Поки невідомо, наскільки новітня рентгенівська система з ТС буде використовуватися в Харкові. Проте в київській поліклініці відкритий після ремонту кабінет вже знов став неформальним центром нових рентгенівських технологій, куди їдуть радіологи з Києва та інших міст країни знайомитися з новою технологією рентгенівської візуалізації.
Ефективність використання нових технологій значною мірою залежить від того, до яких рук вони потрапляють. За київську рентгенівську систему можна бути спокійними: вона попала до надійних рук Уріної Лариси Кирилівни, яка свого часу успішно опанувала цифрову рентгенографію та передала свої знання багатьом рентгенологам з усіх регіонів країни. Приємно відмітити, що молоді рентгенологи, які колись навчались у Уріної Л.К., тепер стали кваліфікованими радіологами, які нині також ділять-ся своїми знаннями з колегами і допомагають своєму вчителю аналізувати томографічні зображення (рис. 2). І сьогодні поруч із Ларисою Кирилівною ті, хто тільки починає свій шлях у радіології. Хочеться сподіватися, що вони любитимуть радіологію так само, як їх наставник.

tomosintez-2

Рис. 2. Біля автоматизованого робочого місця рентгенолога: а – 2007 р., б – 2018 р.

Незважаючи на свій багаторічний практичний досвід, Лариса Кирилівна постійно радиться із своїми колегами, які сьогодні допомагають їй опановувати нову технологію рентгенівської візуалізації (рис.3). І можна бути впевненими, що вже найбли-жчим часом ми почуємо доповіді з використання томосинтезу в клінічній практиці. Сподіваємось, що і рентгенологи Харківської лікарні швидкої медичної допомоги також ділитимуться своїми результатами з колегами, що сприятиме більш активному впровадженню томосинтезу в клінічну практику.

tomosintez-3

Рис. 3. Радіологи всіх поколінь знайомляться з томосинтезом

Приклади запису досліджень томосинтезуРадиологический вестник

Галерея

Партнеры

partners1

partners2

 

 

aru_1partners3

spronkldultrasoundlogoaru

kldprojectid